Endokrinoloģe: D vitamīna dienas normu uzņemt ar pārtiku praktiski nav iespējams.

18.03.2021, 16:18

Lai ar produktiem, kas pēc ražotāja norādēm īpaši bagātināti ar D vitamīnu, uzņemtu nepieciešamo šī elementa dienas normu, būtu nepieciešams apēst, piemēram, kilogramu maizes, četras porcijas brokastu pārslu vai izdzert litru piena produktu, secinājis LTV raidījums “Pārtikas revidents”, kopā ar endokrinoloģi Maiju Gureviču analizējot dažādus produktus.

Autori: LTV raidījums "Pārtikas revidents"

Cik daudz D vitamīna vajag?

Sākotnēji tika uzskatīts, ka D vitamīns ir nepieciešams vien kaulu veselībai, jo tas veicina kalcija uzsūkšanos tievajās zarnās, tāpēc to ieteica rahīta profilaksei, taču vēlāk tika atklāts, ka D vitamīns piedalās arī citu svarīgu imūnsistēmas darbību nodrošināšanā un ir vēlams dažādu respiratoro slimību, tostarp Covid-19, profilaksē un ārstēšanā.

“Organisms D vitamīnu visu laiku patērē, līdz ar to mums tas jāpapildina visu laiku. Nelietojot D vitamīnu, nesauļojoties un neēdot D vitamīnu saturošus pārtikas produktus, tā līmenis asinīs sāk kristies jau pēc divām trim nedēļām,” sacīja Veselības centru apvienības (VCA) poliklīnikas  “Aura” endokrinoloģe un interniste Gureviča.

Norādes uz produktiem neatbilst mūsdienām

Uz dažādu ar D vitamīnu bagātinātu produktu iepakojumiem bieži vien tiek minēts, ka tas satur 1 mikrogramu jeb 20% no dienā ieteicamās vitamīna devas. Endokrinoloģe Gureviča gan norādīja, ka tas var būt maldinoši : “Šai normai, kas tiek likta pārtikas produktiem, tomēr “kājas aug” no tiem senajiem rahīta laikiem."

Kilograms maizes, litrs piena produktu un četras porcijas brokastu pārslu

Apskatot dažādu Latvijā pieejamu produktu iepakojumus, “Pārtikas revidents” secināja, ka, lai uzņemtu Latvijā dienā ieteicamo D vitamīna daudzumu, būtu jāpatērē milzīgs produktu daudzums. 

Ar produktiem vien nebūs gana

Endokrinoloģe Gureviča D vitamīna bagātinātu produktu lietošanu atbalsta, vienlaikus minot, ka ar pārtikas produktiem vien būtu grūti nodrošinātu optimālu D vitamīna līmeni rudens, ziemas un pavasara periodā.

Pilna raksta versija pieejama: https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/veseliba/endokrinologe-d-vitamina-dienas-normu-uznemt-ar-partiku-praktiski-nav-iespejams.a397085/


Citi raksti