Ādas pigmentācijas problēmas nav pasaules gals!

22.02.2021, 16:52

Kā zināms, mūsu ādas krāsu nosaka gēni, bet dažkārt dzīves laikā pamanām izmaiņas ādas tonī, tā izskatās nevienmērīga un klāta ar pleķiem. Ir divu veidu ādas krāsas izmaiņas – hiperpigmentācija un hipopigmentācija. Hiperpigmentācija ir ādas krāsas kļūšana tumšāka - kā lieli, pigmentēti ādas laukumi vai kā nelieli, atsevišķi, tumšāki ādas pleķīši. Hipopigmentācija ir tieši pretējs process – āda atsevišķās zonās top gaišāka vai vispār zaudē pigmentu.

Hiperpigmentācijas iemesli un risinājumi

Saules izraisīti ādas bojājumi, aknes rētas un citi ādas bojājumi un iekaisumi, kā arī hormonālās izmaiņas bieži noved pie pigmentācijas plankumiem uz sejas, kakla un rokām. Saistībā ar rašanās iemesliem, izšķir šādus hiperpigmentācijas veidus:

  • Pēciekaisuma hiperpigmentācija (PIH) parādās pēc ādas bojājumiem, kas radušies aknes vai kādu ādas procedūru rezultātā, piemēram, pēc ķīmiskajiem pīlingiem, lāzerterapijas u.c.
  • Saules plankumi (solar lentigo) jeb vecuma plankumi rodas ultravioletā starojuma ietekmē jeb tā saucamās fotonovecošanās procesā
  • Melasma attīstās hormonālo izmaiņu rezultātā – grūtniecības laikā un pēc tās, to mēdz tāpēc dēvēt arī par “grūtniecības masku”.

Ja uz ādas parādījušies hiperpigmentācijas plankumi, dermatologu ieteiktie līdzekļi būs jālieto regulāri, ieprieciniešus rezultātus uz ādas nevarēs redzēt jau pēc dienas vai nedēļas, taču mēneša vai divu laikā, turpinot ādu aizsargāt no saules un lietojot hiperpigmentācijai paredzētus dermokosmētikas līdzekļus, kas iegādājami aptiekās, pat uz visiem laikiem iespējams atgūt vienmērīgu ādas toni.

Aplūkosim, kādas sastāvdaļas dermatologu ieteiktajos ikdienas krēmos palīdzēs atbrīvot ādu no tumšajiem plankumiem:

  • Retinoīdi – dažādi A vitamīna atvasinājumi, vispopulārākais ir retinols. Tie ir kā brīnumdari ādā, tiem ir pārliecinoša iedarbība uz ādas novecošanās problēmu un tie padara ādu gaišāku;
  • C vitamīns – jeb askorbīnskābe ir spēcīgs antioksidants, kas ierobežo hiperpigmentāciju, kas rodas saules nelabvēlīgās iedarbības radīto ādas bojājumu dēļ. C vitamīns ierobežo tirozināzes aktivitāti, kas ir saistīta ar pigmenta šūnu ražošanu (piemēram, Institut Esthederm Intensive C vitamīna krēmā);
  • Niacinamīds – tas ir B3 vitamīna atvasinājums, kas palīdz cīņā ar hiperpigmentāciju un palīdz arī veidoties ādas kolagēnam (piemēram, Isispharma Neotone Serum serumā);
  • Glikolskābe, salicilskābe, azelaīnskābe – vieglas pīlinga vielas, kas atbrīvo ādu no atmirušo šūnu kārtas, kurā uzkrājušās pigmenta šūnas, kā arī veicina ādas atjaunošanos (piemēram, Isispharma Neotone Serum serumā).

Tāpat ļoti vērtīgi, ja krēmu sastāvā ir dažādi augu ekstrakti, kas iedarbojas uz melanīna jeb pigmenta veidošanos, piemēram:

Tomēr, lai cīņa ar hiperpigmentāciju nemaz nebūtu jāuzsāk, ir labi zināt, kā varam pasargāt savu ādu no tās rašanās.

  • Aizsardzībai no saules ultravioleto staru iedarbības ne vien vasarā, bet visu gadu ir nepārspīlēti liela nozīme. Drošāk izvēlēties aizsargkrēmu, kas vienlīdz spēcīgi pasargās gan no UVA, gan UVB stariem, un arī no zilās gaismas. Ikdienā lieto aizsargkrēmu, kura SPF nav zemāks par 30 (piemēram, Isispharma Neotone Radiance SPF 50+; Institut Esthederm Photo Reverse augstas aizsardzības fluīds).
  • Ādas kopšanai ikdienā ir liela nozīme. Savā ādas kopšanas rutīnā iekļauj maigus, ādu eksfoliējošus līdzekļus, kuru sastāvā ir skābes. Lieto ādas tipam piemērotus mitrinātājus, un rūpējies par savu aknes skarto ādu, lai izvairītos no iekaisīgiem uzliesmojumiem, kas var rezultēties pēciekaisuma pigmentācijas plankumos.
  • Ikdienā sargā ādu no spēcīgiem saules stariem - nēsā saulesbrilles, cepuri un nosedzošu apģērbu.

Hipopigmentācijas noslēpums

Hipopigmentācija ir hiperpigmentācijai pretēja parādība – āda zaudējusi savu pigmentu, uz tās parādījušies balti plankumi. Šo ādas problēmu, kad ir melanīna deficīts, sauc vitiligo. Zinātniekiem vēl nav izdevies atklāt, kāpēc no ādas izzūd melonocīti, kas atbildīgi par melanīna jeb ādas pigmenta radīšanu, tomēr visdrīzāk tas ir autoimūns traucējums. Dažkārt tas var būt saistīts arī ar vairogdziedzera darbības traucējumiem.

Vitiligo visbiežāk parādās uz sejas, kakla un rokām, bet var skart arī citas ķermeņa daļas, visu ādas krāsas tipu un visu vecumu cilvēkiem. Dažkārt melanīna trūkums ādā var ietekmēt arī ietverto matu saknes, padarot matus skartajā apvidū baltus. Šis ādas stāvoklis atšķirīgiem cilvēkiem var izpausties dažādi, citam vien kā neliels balts plankumiņš uz ādas, citam – izraibinātas ir plašas ādas zonas.

Kaut arī nav zināmi vitiligo cēloņi, ir svarīgi nodrošināt ādu ar visiem tai nepieciešamajiem komponentiem, lai pēc iespējas apturētu vitiligo plankumu izplešanos un veicinātu pigmentācijas atgriešanos. Dermatologi nereti ieteiks lietot steroīdus saturošus krēmus un fototerapiju, ir pētījumi arī par atsevišķiem dermokosmētikas līdzekļiem, kas spēj daļēji vai pat pilnībā atgriest ādas pigmentāciju (to skaitā Isispharma Vitiskin gels).

Jāņem vērā, ka blāvā āda ir daudz vairāk saules apdraudēta, tāpēc arī vitiligo skartai ādai ikdienā ir īpaši jārūpējas par spēcīgu aizsardzību no saules, lai nepieļautu papildus ādas bojājumus.

Izraibināta āda varētu būt cilvēka unikālā izskata pazīme, tomēr biežāk tā rada diskomfortu un pašapziņas traucējumus. Taču, iepazīstot moderno dermokosmētisko līdzekļu piedāvājumu, izpētot to sastāvu un pētījumus, kas atklāj šo līdzekļu efektivitāti, top skaidrs, ka plankumi uz ādas nemaz vairs nav pasaules gals!

ISISPHARMA Neotone Radance SPF 50+ intensīvs aizsargfluīds, 30 ml

Efektīva aizsardzība no saules un pigmentācijas plankumiem. Fuīda sastāvā esošais Depi-act komplekss samazina pigmentācijas plankumu intensitāti un palīdz no...

Lasīt vairāk
-15%
ISISPHARMA Neotone Radance SPF 50+ intensīvs aizsargfluīds, 30 ml
2119 1801
ISISPHARMA Neotone Serum intensīvs serums, 30 ml

Ļoti iedarbīgs serums cīņā ar visu veidu pigmentācijas plankumiem. Augsta panesība, var lietot ilgstoši, arī vasarā,līdz sasniegts vēlamais rezultāts. Patent...

Lasīt vairāk
ISISPHARMA Neotone Serum intensīvs serums, 30 ml
1909
INSTITUT ESTHEDERM Photo Reverse augstas aizsardzības fluīds sejai ar pigmentācijas plankumiem, 50 ml

Augstas aizsardzības saules kopšanas līdzeklis, kas pavērš pigmentācijas procesu pretējā virzienā. Bloķē melanoģenēzes (melanīna veidošanās) procesu. Hiperpi...

Lasīt vairāk
INSTITUT ESTHEDERM Photo Reverse augstas aizsardzības fluīds sejai ar pigmentācijas plankumiem, 50 ml
6430

Citi raksti